Služby

Ponúkame komplexné dentálne služby

Preventívna prehliadka

V priebehu prehliadky kontrolujeme:
  • tvrdé zubné tkanivá - zuby,
  • výplne zubov,
  • protetické práce, zubné náhrady,
  • stav hygieny v ústnej dutine...,
  • zmeny na mäkkých tkanivách - sliznici dutiny ústnej, ďasnách,
  • prednádorové zmeny aj nádorové prejavy na chrupe, parodonte, čeľustiach a mäkkých tkanivách tváre a krku.

Zhotovuje röntgenové snímky – Röntgenologické vyšetrenie je jednou zo základných metód vyšetrovania stomatológii. Najčastejšie sa vykonávajú intraorálne snímky alebo prehľadné panoramatické zábery. Moderné röntgenologické prístroje sú veľmi citlivé, vďaka čomu je každý pacient zaťažovaný len minimálnou dávkou žiarenia. Tá je ešte menšia pri použití digitálneho prístroja, keďže v našej ambulancii používame digitálny prístroj. Je to bezbolestné. BTW obojstranné záhryzové snímky detailne odhalia skryté kazy pod výplňami, medzizubné kazy apod...



Dospelý pacient by mal absolvovať preventívnu prehliadku raz ročne.

Dieťa do 18 rokov 2x ročne. Pričom je súčasťou detskej prehliadky aj flouridácia špeciálnym gélom s vysokým obsahom fluoridov. Je plne hradená zo zdravotnej poisťovni.

Tehotné majú nárok na dve prehliadky počas tehotenstva.

Ak absolvujete v jednom roku preventívnu prehliadku, v nasledujúcom roku sa poisťovňa podieľa čiastočne na úhrade ošetrení súvisiacich so zubným kazom. Ak daná preventívna prehliadka nebola absolvovaná, na spoluúčasť poisťovne podľa zákona nemáte nárok.



Dentálna hygiena

Dentálna hygiena by mala byť neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. V našej ambulancii dbáme na to aby dentálnu hygienu absolvoval pacient aspoň 2x za rok. Pravidelné odstraňovanie tvrdých a mäkkých povlakov zabezpečí zdravé zuby bez kazov a zdravé ďasná bez zápalu.
Čistenie zubov je veľmi individuálne a je ťažké vymyslieť jedno univerzálne odporúčanie. Každý má iné zuby – tvar, medzery, sklon. Rozdiel pritom nie je v technike čistenia, ale najmä v tom, ako dlho sa tej - ktorej partii zubov venovať. Preto je vhodné okrem pravidelnej preventívnej prehliadky u zubára navštíviť aj dentálnu hygieničku, ktorá vás naučí, ako sa správne starať o zuby a celú ústnu dutinu. Dentálna hygiena pomáha predchádzať závažným zápalovým ochoreniam v dutine ústnej, tzv. parodontitíde, a tým pomáha predchádzať infarktu myokardu, mŕtvici, aterosklerotickým ochoreniam, či komplikáciám pri cukrovke.

Dentálna hygiena zahŕňa:
  • vyšetrenie a liečba ochorení mäkkých tkanív: krvácanie, zápaly
  • odstránenie zubného kameňa ultrazvukovým prístrojom
  • odstránenie zubných povlakov
  • inštruktáž a nácvik domácej hygieny detí aj dospelých
  • odstránenie pigmentov pomocou prístroja AirFlow
  • aplikácia remineralizačnej látky - flouridácia
  • darček medzizubná kefka
Pieskovanie air flow:
Pieskovanie zubov je metóda mechanického odstránenia pigmentácií zo zubov pomocou prášku tryskajúceho v prúde vody a vzduchu. Jemný prášok /bikarbonát sodný/ vďaka silnému prúdu vody a vzduchu zo špeciálneho prístroja jemne, ale dôkladne obrusuje odolné pigmenty z povrchu skloviny. Prášok je špeciálne upravený do mikroguličiek, ktoré odstraňujú nečistoty zo skloviny, ale nepoškodzujú ju. Navyše sa vyčistia aj tie časti zubov, ktoré nie sú bežným spôsobom dostupné, hlavne medzizubné priestory. Po pieskovaní zubov nasleduje ošetrenie fluoridovými preparátmi, ktoré zaručia komplexnú ochranu zubov.





Bielenie

V našej ambulancii poskytujeme bielenie vnútorné a vonkajšie.

1. Vonkajšie bielenie

Mechanické zosvetlenie:

Ide predovšetkým o odstránenie povrchových pigmentov (farbív) zo zubnej skloviny mechanickou cestou, čiže ide skôr o očistenie zubov, a nie o bielenie v pravom zmysle slova. Pieskovanie zubov (air flow) v ambulancii dentálnej hygieničky je vlastne mechanické odstraňovanie nánosov z povrchu skloviny jemnozrnným práškom v silnom prúde vzduchu.

Chemické bielenie:
Za pomoci účinnej látky (najčastejšie peroxid vodíka alebo, karbamid peroxid).

Možnosti bielenia zubov:

Ambulantné (tzv. ordinačné)
V našej ambulancii používame systémy PURE WHITENING (kombinované domáce a ordinačné bielenie) Bielením PUREWHITENING dosahujeme trvácne (dlhoročné) výsledky bielenia. Jedná sa o kombinovane bielenie kedy si pacient doma bieli zuby v spánku počas 2 týždňov pre lepší účinok sa to kombinuje s ordinačným v ambulancii. Pre kompletné detailné informácie čítajte http://purewhitening.cz/
WHITE SMILE FLASH, kde sa bieli pomocou gélu vo vyššej koncentrácii peroxidu, ktorý sa nanáša na povrch zubov, aktivizuje špeciálnym svetlom polymerizačnej lampy , ďasná sa však predtým ošetria ochrannou bariérou. Procedúra sa zvykne opakovať 3x po 10 minút. Na záver sa zuby ošetria ochranným remineralizačným prostriedkom.



Kto by si nemal dať chemicky bieliť zuby:
  • pacienti s paradontózou (odhalené zubné krčky),
  • ľudia s vysokou kazivosťou zubov, s mnohopočetnými plombami, korunkami, mostíkmi,
  • nedisciplinovaní fajčiari a silní kávičkári.
Možné problémy po bielení zubov:
  • zvýšená citlivosť zubov po bielení, tŕpnutie, niekedy mierne zdrsnenie zubov, preto sa odporúča po fáze aktívneho bielenia zubnú sklovinu upokojiť, remineralizovať špeciálnymi zubnými pastami,
  • možné poleptanie ďasien následkom neodborného bielenia,
  • nerovnomerné vybielenie skloviny,
  • potrebná výmena živicových, porcelánových koruniek, mostíkov či bielych plomb v ústach po bielení pre vznik veľkého rozdielu vo farebnosti bielených zubov a zubných náhrad či výplní.

2. Vnútorné bielenie

Vhodné pre zuby s ošetrenými koreňovými kanálikmi, čiže tzv. mŕtve zuby, na ktorých dochádza k zmene sfarbenia odumretím zubnej drene (stmavnú), alebo pôsobením výplňového materiálu. Pri tejto metóde sa bieliaca látka na báze peroxidu aplikuje priamo do zubu a po 24 hodinách sa vymení, až kým sa nedosiahne žiadaný odtieň.



Konzervačné zubné lekárstvo

Konzervačné zubné lekárstvo sa zaoberá predovšetkým ošetrením tvrdých zubných tkanív, predovšetkým ošetrovaním zubného kazu, úrazov zubov a pod. Zubný kaz je baktériami spôsobené infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje rozpadom skloviny a zuboviny. Kaz sa šíri pomocou produktov baktérii - kyselinami. Tvrdé tkaniva viac a viac odvápňujú a kaz sa šíri do hlbších častí zuba až do blízkosť zubnej drene, ktorá pozostáva z nervov a ciev. Pokiaľ sa baktérie dostanú až sem vzniká zápal zubnej dreni, ktorý pokiaľ je akútny je spôsobený silnou bolesťou. Liečba zubného kazu spočíva v odstránení kazivých hmôt pomocou zubnej vŕtačky. Tu sa najprv odporúča, až na výnimky pri čisto povrchových defektoch, lokálne znecitlivenie zubného nervu (anestézia). Vzniknutý defekt v zubnej korunke sa vyplní výplňami. V našej ambulancii preferujeme používanie bielych fotokompozitných vyplní. Fotokompozitná výplň: Je to vlastne špeciálne upravený plast so živicou, ktorý tuhne po osvietení špeciálnou lampou. Vývoj fotokompozitných výplní je na vysokej úrovni a životnosť je v súčasnosti porovnateľná s amalgámom, avšak dôležitá je dentálna hygiena. Správne zhotovená fotokompozitná výplň dokáže zvyškový zub spevniť, takže okrem estetických výhod je funkčnejšia a stačí pri nej odpreparovať menej zubných tkanív. Jej problém spočíva v tom, že postup zhotovenia fotokompozitu je o dosť komplikovanejší, ide o materiál, ktorý je netolerantný voči chybám pri zhotovení. V našej ambulancii používame kvalitné nanokompozitné hmoty zn. ESTELITE SIGMA QUICK a zn. EVETRIC.



Na žiadosť pacienta a v určitých podmienkach používame amalgámovú výplň. Tvorí ju zmes rôznych kovov a 47 až 60 percent striebra. Prášok, z ktorého sa mieša amalgám, je už upravený tak, že pri miešaní v ambulancii zubár používa len minimálne množstvo ortuti. Čiže z tohto jedu nemusíte mať strach. Výhoda: je pevná a veľmi odolná. U ľudí so veľmi zlou hygienou, sú vhodnejšie pretože znesú vďaka antibakteriálnemu striebru pôsobenie baktérii ale aj to do určitej miery. Nevýhoda: nemá farbu zubov, a preto sa nehodí na predné zuby. Taktiež aj to že pri žutí sa amalgám rozpína a môže spôsobiť praskliny v zube, alebo odštiepenie časti korunky. Ak sa kaz priblíži k zubnej dreni môže byť zub po aplikácii výplni citlivý na záhryz alebo chlad, zvyčajne to do pár týždňov pominie. V prípade, že bol kaz príliš hlboký, nie je možné okamžite zhotoviť výplň, ale je potrebné vstúpiť do zubnej dreni, tzv. vytiahnuť nervy – t.j. endodontické ošetrenie zuba.

Endodontické ošetrenie

Ošetrenie koreňového kanálika alebo endodontické ošetrenie (grec. endon = vnútri , odous, odontos = zub) je zákrok vykonávaný pri zápale zubnej dreni (lat. pulpitis). Cieľom je vyčistenie kanálika od zapálených tkanív a baktérií, dezinfekcia kanálika a jeho hermetické zapečatenie. Endodontické ošetrenie je často jediná možnosť záchrany zuba pred vytiahnutím.

Celé ošetrenie sa robí vždy v lokálnom znecitlivení, pričom je na zube upevnená ochranná blana kofferdam, ktorá slúži k ochrane ústnej dutiny pred škodlivým účinkom dezinfekčných výplachov a zaisťuje tak suché pole.

Postup endodontického ošetrenia:
  1. aplikácia intraligamentárnej anestézy a kofferdamu – ochrannej blany,
  2. odstránenie kazu, ktorý je najčastejšou príčinou vzniku zápalu drene,
  3. otvorenie dreňovej dutiny,
  4. rozšírenie vchodu do koreňových kanálikov,
  5. odstránenie zubnej drene z koreňového kanálika,
  6. mechanicko – chemická preparácia koreňových kanálikov, pri kt. sa zlikvidujú infikované časti zubnej dreni (vyplachujeme s Chlornan sodný, Peroxid, chlorhexidín, EDTA, fyziologický roztok),
  7. zaplnenie koreňového kanálika tesnou výplňou.

Pre opracovanie koreňových kanálikov používame špeciálne strojové nástroje PROTAPER NEXT, PATHFILE.

Pre plnenie používame najkvalitnejší sealer AH+jet s teplou gutaperčou pomocou prístroja endoapex.



Počas aj po ošetrení sú zhotovené intraoraálne rtg snímky. Po ošetrení je bolestivosť niekoľko dní normálna.

Naše endodontické ošetrenia:
Viackoreňové zuby
Dvojkanálikové zuby
Jednokanálikové zuby
ZUB1


Protetika

V prípade jedného alebo viacerých zubov, poprípade jeho väčšej časti nahradzujeme tieto tkanivá v spolupráci so zubným laborantom:
  • inlay, onlay, overlay – pri rôznej strate zubných tkanív v zadnom úseku chrupu,
  • korunky a mostíky - fixné náhrady v prevedeniach kovokeramika, celokeramika a zirkón-keramika,
  • estetické fazety - pre korekcia farby a tvaru predných zubov,
  • snímateľné náhrady - na doplnenie väčšieho počtu chýbajúcich zubov, živicové, skeletované,
  • dlahy proti bruxizmu (škrípaniu zubov) a pod..


Pečatenie

Pečatenie je veľmi účinnou prevenciou vzniku zubného kazu. Robí sa na zuboch, ktoré majú hlboké jamky a ryhy. V nich sa najlepšie darí baktériám v zubnom povlaku, pretože tieto ryhy sa ťažko čistia. Vieme, že baktérie po prísune cukrov, ktoré sú v každom jedle, produkujú kyseliny, ktoré zub rozožierajú, a tak vzniká zubný kaz. Úlohou pečatenia je vzduchotesne zaliať vyčistené a špeciálne upravené ryhy, aby sa do nich nedostali baktérie zo zubného povlaku. Povrch zuba sa tým stane plytkým a jednoduchšie ho možno vyčistiť. V prípade detí má pečatenie ešte ďalší pozitívny efekt – keďže ide o bezbolestný zákrok, neodchádzajú zo zubnej ambulancie so zlým zážitkom. Vykonáva sa na trvalých čerstvo prerezaných stoličkách a črenových zúbkoch. Následne je žuvacia plôška chránená 3-5 rokov v závislosti od zhryzových podmienok. Netreba však zabúdať aj na čistenie medzizubných priestorov.





Chirurgia

V našej ambulancii vykonávame tieto výkony dentoalveolárnej chirurgie:

  • jednoduché a komplikované extrakcie v lokálnej anestézii,
  • extrakcie prerazaných, neprerazaných zubov múdrosti,
  • chirurgické ošetrenie sťaženého prerezávania zuba múdrosti,
  • úprava úponu uzdičky hornej a dolnej pery u detí aj dospelých,
  • chirurgické predĺženie koruniek zubov.

Výkony sú sprevádzané anestéziou aplikovanou špeciálnou atraumatickou ihlou – intraligamentárna anestézia. Používame moderné anestetiká s vysokým účinkom a rýchlym nástupom znecitlivenia.


U nás ste v dobrých rukách!